basen-i-sauna.pl

Basen w domu czy ogrodzie ?

W upalne dni każdy marzy by się ochłodzić w jak najlepszy sposób. Wówczas myślimy o własnym basenie. Kiedy się zdecydujemy należy rozważyć kwestię jego lokalizacji. Można wybierać pomiędzy basenem ogrodowym zewnętrznym lub krytym wewnątrz.

Foto: Basen kryty.

Basen kryty w budynku lokalizowane przeważnie są w piwnicach. Planuję się jej już w momencie projektowania domu. Jest możliwe wybudowanie basenu w gotowym domu jednak wiąże się to z bardzo dużymi kosztami. Basen w budynku powinien mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza, aby utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu. Wykorzystuje się do tego klimatyzacje, osuszacze powietrza oraz plandeki do przykrywania. Przyjętym warunkiem jest iż woda powinna być chłodniejsza o 2 stopnie od temperatury powietrza.

Foto: Zewnętrzny basen ogrodowy.

W przypadku basenu zewnętrznego ogrodowego nie ma tylu ograniczeń. Na jego lokalizacje ma wpływ: poziom wód gruntowych,  nośność gruntu. Najlepiej jest wybudować basen blisko budynku, aby zmniejszyć koszta instalacji wodnej i elektrycznej. Lokalizacja basenu powinna być odpowiednio przemyślana. Należy pamiętać o odpowiedniej odległości od drzew i krzaków. Miejsce nie powinno być zbytnio nasłonecznione. Wskazane jest utwardzić teren wokół basenu oraz pokryć go płytkami mrozoodpornymi – antypoślizgowymi.

Autor:

2 komentarze

  1. Laurka
     / 

    Zdecydowanie basen w domu jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ można go użytkować przez cały rok. Basen w ogrodzie to rozwiązanie sezonowe.

  2. Marco Polo
     / 

    Jednak jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to basen ogrodowy jest zdecydowanie wygrywa.

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *