basen-i-sauna.pl

Podgrzewanie wody w basenie

Ogrzewanie basenu odbywać się może poprzez wymienniki ciepła zasilane gorącą wodą z kotła grzewczego albo poprzez kolektor słoneczny.

Kolektory słoneczne jest to dość droga inwestycja, która z czasem ulega zwrotowi. Bowiem korzystam wówczas z darmowej energii słonecznej. Powierzchnia kolektora powinna stanowić co najmniej 70%  powierzchni basenu aby zapewnić odpowiednią wydajność.  Dodatkowo należy zastosować wymiennik ciepła między kolektorem a woda w basenie. Woda w basenie nie musi osiągać bardzo dużej temperatury dlatego można używać kolektorów o niezłożonej budowie bez izolacji. Najdroższe ogrzewanie wody w basenie jest poprzez grzałki zasilane prądem elektrycznym. Moc takiego urządzenia jest uzależniona od powierzchni basenu – moc do kilkunastu kilowatów. Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym wydłuża okres korzystania z niego nawet do 4 miesięcy.

Foto: Basen ogrodowy z podłączonymi matami solarnymi.

Ciekawym rozwiązaniem są także solarne maty basenowe, które w czasie słonecznych dni również potrafią podnieść wodę w basenie o kilka stopni.

Rozwiązanie to jest szczególnie popularne ze względu na korzystną cenę i łatwość instalacji.

Autor:

1 Comment

  1. Arron
     / 

    To jest dokładnie informacje Szukam , dzięki! Arron

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *