basen-i-sauna.pl

Budowa basenu ogrodowego: jak wybudować basen z godnie z prawem?

Budowę basenu na własnej posesji można rozpocząć praktycznie w każdej chwili. W momencie kiedy działka jest już zagospodarowana usytuowanie basenu jest trudniejsze. W przypadku budowy basenu w piwnicy budynku już w fazie projektu domu jest wszystko planowane, lokalizacja kąpieliska znajduję się najczęściej w piwnicy. Z basenu krytego możemy korzystać cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych.

W przypadku basenu ogrodowego lokalizacja jego na działce jest dowolna nawet przy ogrodzeniu  sąsiada. Jeśli nie powoduję to zawilgocenia jego części działki oraz nie zagraża to budynkom sąsiadującym z basenem. Należy też wziąć pod uwagę naszą prywatność czy tak blisko kontakt z sąsiadem nie będzie nas krepował. Dobrze jest wybrać nasłonecznione  miejsce (szybciej nagrzewa się woda) oraz oddalone od drzew (by uniknąć zaśmiecenia wody przez liście). Basen ogrodowy nie wymaga pozwolenia jeśli będzie nieduży, nie przekroczy 30 m2. Jednak w świetle prawa budowlanego jest to obiekt budowlany. W przypadku jego budowy musimy to zgłosić do odpowiedniego organu administracyjnego w naszej miejscowości. Zgłoszenie powinno zawierać następujące informację: miejsce wykonywania robót, rodzaj i zakres, podać termin ich rozpoczęcia oraz przedstawić stosowne dokumenty iż możemy dysponować legalnie nieruchomością w celach budowlanych oraz szkic wykonywanej budowli. Prace mogą zostać rozpoczęte w terminie 30 dni od zgłoszenia. A czas na realizacje inwestycji wynosi 2 lata. Po tym terminie wszystkie procedury zgłoszeniowe trzeba będzie rozpocząć od nowa. Jeśli wyznaczonym czasie nie mogliśmy rozpocząć budowy.


W przypadku budowy większego basenu przekraczającego 30 m2 musimy zdobyć pozwolenie budowlane. Wymagana dokumentacja podczas składania wniosku o wydanie pozwolenia: cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonane przez projektanta z uprawnieniami i oświadczenie że możemy dysponować działką na cele budowlane. Uzyskane pozwolenie ma ważność przez 2 lata. W przypadku samowolki budowlanej mogą zostać nałożone dotkliwe kary lub jeśli budowę rozpoczniemy po upłynięciu terminu ważności pozwolenia.

Autor:

2 komentarze

 1. Arnoldzik
   / 

  Jeśli mamy trochę miejsca na działce zachęcam do budowy basenu. Od tej pory każde lato nie przerazi nas swymi upałami. Wspaniała ochłoda dla ciała.

 2. Leon
   / 

  Niezmiernie intrygująca witryna – jakkolwiek nie zgadzam się całkowicie z poprzednim wpisem,
  mimo to chciałbym porównać ten tekst z tym, który odnajdziecie na Baseny ogrodowe. Jaki basen wybudować przy domu? zapraszam do zapoznania się.

KOMENTUJ ARTYKUŁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *